Druhý ročník Classic Prague Awards už zná své vítěze a oceněné. Křišťálové trofeje z dílny nižborských sklářů s motivem Janáčkovy partitury, jejichž výtvarný návrh vytvořil Jiří Voves, byly v sobotu v Obecním domě uděleny v devíti kategoriích. Městská část Praha 1 je hlavním partnerem cen a její starosta Oldřich Lomecký předal ocenění v kategorii „Crossover projekt“.

„Pro Prahu 1 i pro mě osobně je ctí, že jsme partnery Classic Prague Awards, které od počátku úspěšně pracují na své prestiži a na prestiži klasické hudby,“ ocenil starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký.

Kromě krásné trofeje obdrželi laureáti soutěžních ocenění navíc 100 tisíc korun. O udělení cen rozhodovala ve všech kategoriích odborná porota ve složení Václav Hudeček, Gabriela Beňačková, Ondřej Soukup, Jiří Hlaváč a Ivan Klánský. „Při rozhodování panovala mezi porotci shoda. Výsledky byly velmi těsné, protože mezi nominovanými byl jeden velký muzikant vedle druhého,“ prozradil Ivan Klánský.

Jednotlivé výkony, osobnosti a projekty bylo možné přihlásit do soutěžních kategorií (Sólistický výkon, Komorní výkon, Orchestrální výkon, Vokální výkon, Crossover projekt, Soudobá kompozice a Nahrávka roku) a do nominačních kategorií (Talent roku, Celoživotní přínos, Propagace české hudby v zahraničí).

„Všechny vítěze vybírala porota odborníků a umělců, kteří se na poli klasické hudby dlouhodobě pohybují. Těší nás, že Classic Prague Awards už druhý rok v řadě symbolizují pomyslnou elitu české klasiky, a to jak v rámci významných osobností, které ji dlouhodobě vytvářejí, tak mladých nadějných talentů. Všem vítězům i nominovaným bychom chtěli znovu pogratulovat,“ prohlásil ředitel soutěže Jiří Besser. Pořadatelem cen je společnost Voice of Prague.

Laureátem ceny za Celoživotní přínos se stal renomovaný dirigent Libor Pešek, který od roku 2007 stojí v čele Českého národního symfonického orchestru. V kategorii Talent roku zvítězil tenorista a jedna z nejvýraznějších postav nastupující tuzemské generace pěvců Petr Nekoranec. „Člověk se chvěje,“ popsal talentovaný umělec své pocity při přebírání ceny a dodal: „Cena je pro mě poctou i potvrzením, že jsem asi na správné cestě.“

Ocenění za Propagaci české hudby v zahraničí, tedy International Ambassador of Czech Music 2017, získal britský muzikolog a odborník na českou operu John Tyrrell. „Ačkoliv je to malý národ, mají Češi vynikající hudební tradici a talent,“ řekl výbornou češtinou skromný odborník a doplnil: „Co jsem dělal, dělal jsem z lásky.“

Profesor John Tyrrell zasvětil svoji profesní kariéru našim bohatým operním dějinám, především pak dílu Leoše Janáčka. „Jen stěží bychom hledali vhodnějšího člověka pro titul mezinárodního ambasadora české hudby v zahraničí. Svými aktivitami i vědeckou prací významně ovlivnil to, jak je česká klasická hudba vnímána ve světě,“ vyzdvihl Jiří Besser.

Z triumfu v kategorii Sólistický výkon se těšil pianista Ivo Kahánek za své provedení Koncertu pro klavír a orchestr č. 4 Bohuslava Martinů, který představil na Mezinárodním festivalu Monte Carlo. V kategorii Komorní výkon odbornou porotu nejvíce zaujalo ojedinělé spojení harfy a zpěvu v podání Kateřiny Kněžíkové a Kateřiny Englichové.

Kategorii Vokální výkon ovládla trojice hudebních těles Sbor Národního divadla, Sbor Státní opery a Kühnův dětský sbor se svým koncertním provedením Faustova prokletí v Národním divadle. Trofej za nejimpozantnější Orchestrální výkon získala Česká filharmonie, která pod vedením loni zesnulého šéfdirigenta Jiřího Bělohlávka fenomenálně v Rudolfinu zahrála Symfonii č. 5 Gustava Mahlera.

Autory Nahrávky roku – Bohuslav Martinů: Kompletní dílo pro violoncello a orchestr – jsou violoncellista Petr Nouzovský a Plzeňská filharmonie s dirigentem Tomášem Braunerem. Z netradiční kategorie Crossover projekt vzešlo vítězně hudební seskupení Clarinet Factory a jeho projekt Meadows, který propojuje prvky klasiky s jazzem, elektronikou či folkem. „Jsem velmi rád, že jsem mohl předat ocenění právě v této kategorii, která spojuje různé hudební proudy, žánry a pohledy,“ uvedl starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký.

Cena v soutěžní kategorii Soudobá kompozice letos nebyla udělena, ale finanční ocenění ve výši 100 tisíc korun si pořadatelé nenechali pro sebe a předali je Nadačnímu fondu Magdaleny Kožené, který vyhledává a podporuje mladé hudební talenty. „Cíle Classic Prague Awards a našeho nadačního fondu jsou podobné, když společně chceme podpořit umění a dokázat, že je součástí našich životů,“ řekla při předtočeném poděkování Magdalena Kožená.

Cenu České televize Klasika roku – udělovanou jednomu z oceněných – obdržela Česká filharmonie.

Součástí vydařeného programu, moderovaného Davidem Marečkem, byl uznávaný tenorista Pavel Černoch, který několikrát vystoupil za doprovodu speciálního tělesa tvořeného Epoque Quartetem, Belfiato Quintetem a kontrabasistou Petrem Riesem pod vedením klavíristy Jana Kučery.

„Troufáme si tvrdit, že se nikdy předtím nesešlo tolik významných osobností české klasické hudby na jednom místě. Nesmírně nás to těší a nabíjí energií pro třetí ročník Classic Prague Awards,“ poznamenal ředitel soutěže Jiří Besser.