Od té události už uběhlo dlouhých devatenáct let, a přesto se zdá, jako by to bylo nedávno. Neuvěřitelné televizní záběry dopravních letadel nalétajících na newyorské mrakodrapy, následná zkáza budov a mezitím i potom lidské tragédie a hrdinství – to bylo 11. září 2001; den, který změnil celý svět.

Stejně jako každý rok i letos se v den výročí teroristického útoku na Spojené státy americké sešli na Kampě občané, malí a velcí hasiči i vzácní hosté, aby u pomníku vybudovaného Sborem dobrovolných hasičů Praha 1 uctili památku a hrdinství newyorských hasičů a záchranářů, kteří zahynuli při záchraně života druhých lidí.

„Sešli jsme se zde, abychom vzdali hold newyorským hasičům a záchranářům, kteří celému světu ukázali, co je to statečnost a sebeobětování. Před devatenácti lety se newyorští hasiči a záchranáři svojí statečností zasloužili, že si ohnivé peklo hořících budov nevzalo ještě více
lidských životů, než byl konečný tragický součet. Zasloužili se ale i o to, že být hasičem – profesionálním či dobrovolným – je obrovská čest,“
prohlásil ve svém projevu starosta Prahy 1 Petr Hejma, který se slavnostního setkání zúčastnil spolu s americkým velvyslancem Stephenem B. Kingem, Dominikem kardinálem Dukou, místostarosty Prahy 1 Petrem Burgerem a Evou Špačkovou, radním Richardem Burešem, starostou Sboru dobrovolných hasičů Praha 1 Vladimírem Krištofem, představiteli Integrovaného záchranného systému a dalšími osobnostmi.

Tradiční a milou součástí pietního aktu bylo i ocenění absolventů letního příměstského tábora Sboru dobrovolných hasičů Praha 1. „Někteří z vás možná za pár let převezmou štafetu od svých dospělých kolegyň a kolegů a budou vykonávat jedno z nejdůležitějších a nejnáročnějších povolání – profesi hasiče. Držím vám, malí a mladí hasiči, palce,“ pozdravil nastoupené děti Petr Hejma.

Další informace: www.hasicipraha1.cz