Maso, ryby, mořské plody, uzeniny, mléčné výrobky, ovoce a zeleninu čerstvou i nápaditě zpracovanou a řadu dalších lákadel a dobrot k nákupu domů i k ochutnání ve zdejších občerstveních a bistrech – to vše nabízejí vyhlášené barcelonské tržnice neboli mercaty, které jsou rozmístěné po celé katalánské metropoli. Jejich poměrně hustá síť je městem cíleně podporována a Barceloňané si bez nich ani nedokážou představit svoje nákupy.

Tržnice Mercat de la Boqueria, s níž jsme se při své návštěvě Barcelony podrobně seznámili, se nachází v těsném sousedství známé ulice La Rambla. Jedná se o zdejší vůbec nejstarší tržnici. Už od roku 1217 na jejím místě probíhal prodej masa, který byl natolik oblíbený, že tu byl roku 1470 otevřen regulérní masový trh fungující tehdy pod názvem Mercat Bornet. 

V dnešní podobě byla La Boqueria otevřena na začátku minulého století a obdobně jako její další kolegyně tvoří oblíbené místo setkávání jak místních, tak i gastronomicky zvídavých návštěvníků města. A stejně jako další tržnice ani ona není nějakým fádním a strohým místem, i když třeba taková nedaleká tržnice Mercat de Santa Caterina je díky své střeše skutečným uměleckým dílem.

Mercaty jsou také pro svoji nezastupitelnou roli součástí strategického klimatického a rozvojového plánu Barcelony. „Snažíme se Barcelonu rozvíjet jako ´město krátkých vzdáleností´, tvořené polyfunkčními čtvrtěmi plnými zeleně, jež nabízejí všechny základní služby a funkce. A k těm patří i tržnice, jejichž síť bude postupně dobudována tak, aby skutečně pokrývala celou Barcelonu,“ popsal Dani Alsina, který je vůdčí osobností týmu, jenž má na starost koordinaci barcelonského plánu pro období do roku 2030. Jeho základními pilíři jsou Příroda, Blízkost a Spolupráce.

„Barcelonské tržnice jsou nejen důležitým městotvorným prvkem a přirozeným nákupním místem pro obyvatele a jednotlivé komunity, ale také významným podporovatelem lokálních pěstitelů, chovatelů a rybářů. A to je něco, co nám, samozřejmě v míře odpovídající našim podmínkám, v Praze 1 – a nejen tam – chybí a co by mohlo výrazně podpořit jak komunitní život, tak i živnostníky,“ vyzdvihla předsedkyně Výboru proti vylidňování centra a pro podporu komunitního života Prahy 1 Bronislava Sitár Baboráková, jež v hlavním městě Katalánska vedla jednání se zástupci města i odborníky zabývajícími se jedinečným rozvojem tamější metropole i problematikou krátkodobého ubytování v bytech.

Inspiraci barcelonskými mercaty dlouhodobě prosazuje radní Prahy 1 pro podporu podnikání Karel Grabein Procházka. „Je to pro nás určitě velmi dobré téma pro diskusi, jak dále organizovat Havelské tržiště a jakou dát podobu Staroměstské tržnici,“ uvedl Karel Grabein Procházka.

A jak jsme se na vlastní oči mohli přesvědčit, velmi pozitivní vliv mají mercaty na nákupní zvyky obyvatel, kteří se navíc v místě setkávají se svými sousedy a upevňují vztahy v místní komunitě, dále samozřejmě na prodejce, propagaci jejich lokálních značek, ale i na živnostníky v okolí.

Na tržnicích zkrátka seženete prakticky vše, co souvisí s jídlem, a navíc se blíže poznáte s lidmi ze sousedství.

Tak co říkáte? Zkusíme to i u nás?