Praha 1 bude na dnešním jednání zastupitelstva projednávat odsvěření malostranského ateliéru Hany Wichterlové. O budoucnosti unikátního ateliéru a přilehlé zahrady vedlo bývalé vedení městské části s hlavním městem spor, radní Prahy 1 pro investice Vladan Brož teď připravil s pražskou radní pro kulturu Hanou Třeštíkovou dohodu, podle které ateliér a zahradu na své náklady zrekonstruuje hlavní město a k provozu jako muzejní prostor je připraví Galerie hl. m. Prahy.

„Ateliér a zahrada pod Petřínem jsou skrytým krásným místem, které se tak po letech konečně otevře Pražanům i dalším návštěvníkům. Dílo sochařky Hany Wichterlové je jednou z cenností, které zde není jen pro obyvatele Prahy 1, proto jsme se s hlavním městem dohodli na odsvěření a díky tomu i opětovném zpřístupnění unikátního prostoru,“ řekl radní pro investice Prahy 1 Vladan Brož.

Hlavní město je nyní připravené ateliér, který je národní kulturní památkou, spolu se zahradou zrekonstruovat. Vznikne také nová přístupová cesta, o jejíž podobě se nyní bude jednat. Ateliér je nyní přístupný jen skrze obytný dům. Provoz nově vzniklého živého muzejního
prostoru zajistí Galerie hl. m. Prahy.

„Dříve vedení Prahy 1 takový postup blokovalo a ateliér zatím zbytečně chátral. Mám tedy radost z této konstruktivní dohody, ze které budou mít všichni Pražané v budoucnu užitek,“ okomentoval současná jednání mezi městskou částí a magistrátem starosta Prahy 1 Pavel Čižinský.

Pod citlivým dohledem Galerie hl. m. Prahy objekt i přilehlou zahradu zrekonstruujeme a otevřeme. Dohodu vítají také členové rodiny Hany Wichterlové, kteří jsou připraveni věnovat umělecká díla sochařky a vybavení ateliéru. Věřím, že se nám také díky tomu povede zachovat genius loci a v centru města vytvořit klidné místo s odkazem na jedinečnou postavu české meziválečné avantgardy,“ řekla pražská radní pro kulturu a památkovou péči Hana Třeštíková.

Otevření ateliéru uvítal i radní pro kulturu Prahy 1 Petr Burgr: „Tento zapomenutý kout Malé Strany tak bude konečně zkultivován a zpřístupněn veřejnosti. Vedle polygrafické dílny v Říční ulici, je ateliér Hany Wichterlové dalším místem, jehož kulturní odkaz zůstane zachován,“ řekl Burgr.

Hana Wichterlová patří k nejvýraznějším osobnostem českého moderního sochařství. V ateliéru pod Petřínem pracovala přes 50 let, se svým manželem Bedřichem Stefanem v něm také přijímala návštěvy Otto Rothmayera, Jaroslava Seiferta, Josefa Topola, Růženu Vackovou a dalších osobností české kulturní scény. Místo dokumentoval na svých fotografiích také Josef Sudek, který měl svůj ateliér jen několik minut chůze odtud.

Podle Galerie hl. m. Prahy by ateliér a zahrada mohly sloužit ke komorním doprovodným výstavám, tematickým přednáškám spojeným s historií meziválečné avantgardy, workshopům a sympoziím na téma odkazu Hany Wichterlové na půdě zahrady.

Kontakt:
Mgr. Kateřina Písačková