Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
Staroměstské náměstí oslavilo dárce krve i nealko
17-6-2017

Staroměstské náměstí oslavilo dárce krve i nealko

Jedenadvacet barmanů z celého světa bojovalo o uplynulém víkendu o titul mistra světa v soutěži o nejlepší nealkoholický koktejl „Mattoni Grand Drink“. V převážně pánské konkurenci nakonec zvítězila finská blondýnka a barmanka v jedné osobě Alina Laaksonen, která tak náramně oslavila svoje jedenatřicáté narozeniny. Druhý skončil Čech Jan Lukas.

Sobotní finále „Mattoni Grand Drink“ se konalo na Staroměstském náměstí, a to v rámci show s názvem „Mattoni Koktejl Festival 2017“. Její součástí byla kromě finále barmanské soutěže rovněž vystoupení Lenny, Davida Kollera, Ewy Farne, Slzy, Lipa a Debbi.

Ještě před finále barmanského šampionátu se uskutečnil koncert nejen pro všechny dárce krve „Daruj krev s Českým rozhlasem“. Koncert byl součástí projektu, jehož cílem je šířit povědomí o dárcovství krve a oslovit především prvodárce, tedy ty, kteří dosud krev nedarovali. 

„Mattoni Koktejl Festival každý rok dokazuje, že se lidé mohou výborně bavit i s nealkoholickými nápoji a že hudba umí lidi pobavit a zároveň v nich probudit chuť pomáhat, v tomto případě darovat krev, které v nemocnicích nikdy není nadbytek,“ ocenil starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký, který tuto prestižní akci tradičně podporuje.

Letos se „Mattoni Grand Drink“ zúčastnilo jedenadvacet soutěžících z dvacítky zemí, a to včetně Arménie, Koreje, Uruguaye a Austrálie. Odborná porota z nich během pátečního klání vybrala pět nejlepších, kteří pak postoupili do sobotního finále.

Vítězka Alina Laaksonen chtěla být sice původně právničkou, ale nakonec zvítězilo povolání číšnice a barmanky. I ve Finsku je sice barmanství stejně jako jinde spíše doménou mužů, už se to prý ale podle jejích slov vyrovnává a barmanek přibývá. 

A jak si doma připravíte vítězný koktejl Aliny Laaksonen? Do sklenice nasypete led, abyste ji vychladili. Do míchací sklenice nasypete maliny a mátu a rozdrtíte je. Přidáte ananasový džus a led, přilijete perlivou vodu a pečlivě promícháte. Ze sklenice vysypete led a nalijete do ní přes sítko směs z míchací sklenice. Přidáte rebarborový sirup a prášek s příchutí koláče a ozdobíte.

Další informace: www.rozhlas.cz/informace/darujkrev a www.koktejlfestival.cz  Odkaz na externí stránky

FOTO (C) Městská část Praha 1