Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
Náprstkovo muzeum představuje na fotografiích historii Siamu
9-6-2017

Náprstkovo muzeum představuje na fotografiích historii Siamu

Do konce září lze na nádvoří Náprstkova muzea na Betlémském náměstí zhlédnout výstavu velmi zajímavých historických fotografií s názvem „Proměny Siamu“. Expozici konanou ve spolupráci s Thajským královstvím si prohlédl i starosta Městské části Praha 1 Oldřich Lomecký, který se při té příležitosti setkal s ministrem kultury Thajského království a velvyslancem této země u nás.

Venkovní panely obsahují téměř třicítku unikátních fotografií ze života obyvatel starého Siamu, zejména pak jeho králů a členů královské rodiny ve druhé polovině 19. a na počátku 20. století. „Na fotografiích jsou kromě králů, královen a princezen rovněž například typická tržnice na řece, siamské divadlo s herci v maskách, obyčejní lidé i neprovdané šlechtičny s povinnými nákotníky,“ uvedl starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký, který si výstavu prohlédl v doprovodu obou thajských představitelů.

Expozice také nabízí královskou korunovaci, rituál holení hlav princezen a stříhání vlasů králů či slavnostní plavbu královské lodi s pohledem na unikátní paláce. Fotografie pocházejí z Národního archivu Thajského království.

Starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký v rámci výstavy rovněž navštívil přednášku na téma „Nejstarší fotografické portréty a krajiny Siamu (1855-1935)“. „Zajímavá přednáška nám kromě obecné historie země představila i královskou sbírku skleněných negativů a počátky fotografie v Thajsku,“ popsal Oldřich Lomecký.

Thajsko bylo do roku 1939 a poté v letech 1945 až 1949 známé pod názvem Siam. Výstava zachycuje období, kdy Siam čelil britskému a francouzskému koloniálnímu pronikání, které ho ohrožovalo a kterému čelil vstřícnou diplomacií, územními ústupky i reformami, které měly zvýšit prestiž Siamu v očích mocností. Některé vystavené fotografie zachycují návštěvy zahraničních diplomatických delegací v Siamu.

Další informace: www.nm.cz  Odkaz na externí stránky

FOTO (C) Městská část Praha 1