Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
Dovolená v Polsku? Určitě!
10-6-2017

Dovolená v Polsku? Určitě!

Polský institut v Praze po roce opět uspořádal tradiční Polský den. Ve spolupráci s polským velvyslanectvím a za podpory Městské části Praha 1 ho letos zorganizoval v jinak nepřístupné zahradě ambasády, která se tak na jedno odpoledne změnila v „polský piknik“, prezentující některé regiony této krásné země, jejich kulturu a gastronomii.   

„Velmi rád jsem si spolu s našimi občany i návštěvníky prohlédl Malou fürstenberskou zahradu velvyslanectví a zároveň se seznámil s prezentacemi polských měst a regionů i s nabídkou typických polských delikates a věřím, že mnohé z nás tato návštěva inspirovala k návštěvě Polska,“ prohlásil starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký.

Návštěvníci mohli při procházce zahradou zhlédnout například ukázku výroby dolnoslezské keramiky, prezentaci štětínského přístavu i tamější gastronomie, vratislavské zoologické zahrady nebo vratislavského Muzea Pana Tadeáše. Bohatý byl ale i doprovodný program pro děti a dospělé. Kdo chtěl, mohl ochutnat polská piva i nealkoholické nápoje, sladké i slané speciality, pirohy, nakládanou zeleninu, uzeniny či pečivo.

„Velmi často pozoruji lidi procházející se Valdštejnskou ulicí, kteří by se očividně rádi podívali do naší zahrady. I proto se letošní Polský den uskutečnil zde, abychom tu prohlídku zájemcům umožnili a abychom zde všichni mohli při prezentaci polských regionů strávit příjemné odpoledne,“ uvedla polská velvyslankyně Graźyna Bernatowicz. 

Uspořádání Polského dne v zahradě ambasády uvítal i ředitel Polského institutu v Praze Maciej Ruczaj. „Jsem strašně rád, že po šesti letech své existence a ´cestování´ po různých místech Prahy Polský den zakotvil tam, kde je podle mě jeho pravé místo,“ řekl Maciej Ruczaj.

Ředitele Polského institutu jsme požádali o pár tipů na výlet nebo dovolenou v Polsku. Na víkendový výlet autem našim čtenářům doporučil památku UNESCO „Údolí zámků a zahrad“ nedaleko Jelení Hory.

Více informací >>ZDE<< a >>ZDE<<  Odkaz na externí stránky 

Pokud chcete vidět nedotčenou přírodu, doporučuje Maciej Ruczaj východní část Polska – Mazurská jezera a močály u řeky Biebrza.

Více informací >>ZDE<<>>ZDE<<>>ZDE<<>>ZDE<<  Odkaz na externí stránky 

Zájemcům o kulturu jsou pak určeny perly středověké architektury v Krakově a okolním Malopolsku.

Více informací >>ZDE<<  Odkaz na externí stránky 

No a mladým Maciej Ruczaj jednoznačně doporučuje Varšavu. „Je to nejdynamičtější město střední Evropy. To, co do Prahy dorazí za tři roky, už je ve Varšavě teď,“ prohlásil jednoznačně ředitel Polského institutu v Praze. Tak to zkuste.

FOTO (C) Městská část Praha 1