Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
KŘIŽOVÁNÍ Luďka Peška Pachla
6-6-2017

KŘIŽOVÁNÍ Luďka Peška Pachla

Kříže jako tradiční symbol křesťanství i kříže zneužité zrůdnou ideologií, kříže jako symbol smrti, kříže jako hákový kříž, kříž jako součást srdce, kříž zneuctěný, zneužitý, kříž děsící i neuctivý. Galerie 1 představuje do 1. července výstavu obrazů mosteckého rodáka Luďka Peška Pachla, českého umělce žijícího v Berlíně, kde mimo jiné provozuje populární podnik zvaný Tuzex.

„Obrazy Luďka Peška Pachla, představené na výstavě v Galerii 1 ve Štěpánské 47, jsou zaměřeny na kříže a na jejich různé souvislosti, jak je malíř chápe a zachycuje a které používá, aby se vysmál fanatismu a ´modlářství´,“ popsal starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký.

Luděk Pešek Pachl, označovaný za punkového umělce, rád provokuje, ale nechce prvoplánově urazit. Se svým zevnějškem a postoji měl problémy už jako dítě na základní škole a nebudil nadšení ani u svých rodičů. Byl zkrátka rebel a rebelské je i jeho výtvarné umění.

Když přišla v roce 1989 Sametová revoluce, bylo mu zrovna osmnáct a s velkou chutí vyrazil na cestu po Evropě. Hlavně co nejdál odsud. Žil například tři roky v Neapoli a v roce 1998 dorazil do Berlína, kde žije dodnes. Souhra náhod, kulturní život a nabídka kamaráda způsobily, že v Berlíně zapustil kořeny. Tady začaly vznikat jeho obrazy, které sám označuje jako „rebel art”, které se hemží odkazy k popkultuře – české i německé – a jež jsou plné ironie a provokace.

Další informace: www.galerie1.cz  Odkaz na externí stránky

FOTO (C) Městská část Praha 1