Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
Slavnosti Navalis uctily památku Jana Nepomuckého
15-5-2017

Slavnosti Navalis uctily památku Jana Nepomuckého

Mši, barokní procesí, koncert, vodní slavnost i průlet parašutisty pod Karlovým mostem nabídly letošní vodní barokní Svatojánské slavnosti Navalis, připomínající – po 289. celkově a po deváté v novodobé historii – život, mučednickou smrt a odkaz jednoho z největších Čechů historie – Jana Nepomuckého.

„Jan Nepomucký je bezesporu spolu s Karlem IV. nejvýznamnější českou osobností čtrnáctého století a jednou z nejvýznamnější postav české i evropské historie. Není mnoho lidí, kterých si váží doslova po celém světě, a Jan Nepomucký mezi ně určitě patří,“ prohlásil starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký. 

Jeho slova potvrdil i ministr kultury Daniel Herman. „Sochy Jana Nepomuckého najdete nejen po celé Evropě, ale i v Austrálii, Americe nebo dokonce i v Africe,“ uvedl Daniel Herman, podle kterého je Jan Nepomucký jedním z kořenů naší národní identity.

Sv. Jan Nepomucký se narodil kolem roku 1345 v Pomuku (dnešní Nepomuk) jako syn soudce. Studoval na pražské univerzitě a poté deset let působil jako notář arcibiskupské soudní kanceláře. V roce 1380 byl vysvěcen na kněze a stal se farářem v kostele sv. Havla na pražském Starém Městě. V letech 1382 až 1387 studoval práva na univerzitě v Padově a roku 1389 jej arcibiskup Jan z Jenštejna jmenoval generálním vikářem pražské arcidiecéze.

V březnu 1393 byl s dalšími kolegy na příkaz krále Václava IV., který byl ve sporu s církví, zatčen a krutě mučen. Zatímco ostatní byli nakonec propuštěni, Jan Nepomucký byl po velkém utrpení odvlečen na Karlův most a svržen do Vltavy.

Roku 1729 prohlásil papež Benedikt XIII. Jana Nepomuckého za svatého. 

„Svatojánská úcta hrála velmi důležitou roli v době českého národního obrození,“ připomněl kardinál Dominik Duka a vyzdvihl důležitou symboliku Jana Nepomuckého, odrážející jeho statečnost během krutého mučení, kdy nevyzradil zpovědní tajemství. Stal se tak podle vedoucího představitele české katolické církve symbolem mlčení i mluvení ve správný okamžik a vlastním jazykem.

Další informace: www.navalis.cz  Odkaz na externí stránky

FOTO (C) Městská část Praha 1