Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
Kafkův dům přivítal šestnáctý ročník ART PRAGUE
27-2-2017

Kafkův dům přivítal šestnáctý ročník ART PRAGUE

Do 5. března hostí Kafkův dům na Starém Městě už XVI. ročník přehlídky současného výtvarného umění s názvem ART PRAGUE, která během jednoho týdne nabízí možnost zhlédnout prezentace třiceti galerií představujících originální díla téměř všech výtvarných oborů – malby, kresby, grafiky, sochařství, uměleckého sklářství a dalších.

„ART PRAGUE je každým rokem větší a krásnější a každým rokem také přiláká více obdivovatelů výtvarného umění, kterým kromě domácích umělců nabízí užitečnou konfrontaci se zahraničními výtvarníky, a to je samozřejmě jen dobře. ART PRAGUE je zkrátka příkladem výborně a poctivě připravené akce,“ ocenil starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký, který přehlídku zahájil už po sedmé a tradičně jí udělil svoji záštitu.

Spolu s ním akci odstartovaly ředitelka ART PRAGUE Iva Nesvadbová a pražská radní Eliška Kaplický Fuchsová, která oznámila, že Kafkův dům, který je ve vlastnictví hlavního města, čeká v blízké budoucnosti rekonstrukce.

Oldřich Lomecký rovněž pogratuloval Jakubu Tytykalovi, který v náročné konkurenci devadesáti mladých umělců obdržel ocenění ART PRAGUE YOUNG AWARD, určené umělci do 35 let. Jakuba Tytykala dobře znají návštěvníci Galerie 1 ve Štěpánské 47, kde mu Městská část Praha 1 uspořádala výstavu. ART PRAGUE AWARD 35+ pak získal David Segeta.

Vedle každoročních účastníků ART PRAGUE (Galerie Litera, Galerie Millennium, Nové galerie, Galerie eS, Galerie Havelka, Galerie Gambit, Galerie Peron, Galerie S, Go-Green-Art Gallery ze Švýcarska, Galerie ArtinBox a jiných) přináší přehlídka opět koncept propojování zahraničních umělců s českou scénou. Letošní velkoplošnou instalaci tak připravili umělci z Velké Británie, Francie nebo USA, kteří jsou sdruženi pod výstavním subjektem „Obejvák“ z pražské Pragovky. Novým účastníkem z Německa je galerie Kunstraub99 z Kolína nad Rýnem.

Dalším významným prvkem přehlídky je nárůst prezentace nejmladší generace umělců. I letos svoji dramaturgii představí experimentální prostor NoD, Studio Prám, Young Real Art či IndigoSpace, nově pak multimediální prostor Vnitroblock a Galerie Jan Čejka. Díky tomu tak mohou mladí umělci absolvovat často své úplně první prezentace před širokou veřejností.

Vedle nejmladších nechybějí ani zkušení čeští výtvarníci jako například Zdeněk Sýkora, Michael Rittstein, Bedřich Dlouhý, Martin Mainer, Květa Pacovská, Vladimír Kokolia, Jiří Načeradský, Jaroslav Róna, Petr Nikl, Michal Singer a další.

Součástí přehlídky je jako každoročně bohatý doprovodný program, který kromě jiného tvoří živé výtvarné prezentace, přednášky, diskuse anebo Nocturno, jež veletrh zpřístupní i během pozdních hodin.

Podrobné informace: www.artprague.cz  Odkaz na externí stránky

FOTO (C) Městská část Praha 1