Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
Classic Prague Awards 2016
21-1-2017

Classic Prague Awards 2016

Ceny klasické hudby – Classic Prague Awards – vstoupily do života, a to důstojně. Od soboty tak mají první tři křišťálové trofeje z dílny nižborských sklářů s motivem Janáčkovy partitury své první vlastníky: Kateřinu Javůrkovou (Talent roku), Sira Johna Eliota Gardinera (Propagace české hudby v zahraničí) a Zuzanu Růžičkovou (Celoživotní přínos). Hlavním partnerem cen je Městská část Praha 1.

„Praha 1 je přirozeným kulturním centrem hlavního města a na své půdě hostí řadu významných hudebních a dalších kulturních projektů, a proto je myslím logické a správné, že přijala statut hlavního partnera Classic Prague Awards, které dle mého přesvědčení významně podpoří jednotlivé umělce a umělecká tělesa i českou klasickou hudbu jako celek,“ vysvětlil starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký.

O udělení cen rozhoduje velmi kvalitně obsazená odborná porota ve složení Václav Hudeček, Gabriela Beňačková, Ondřej Soukup, Jiří Hlaváč a Ivan Klánský. Ředitelem soutěže je Jiří Besser. Pořadatelem společnost Voice of Prague. Autorem výtvarného návrhu trofeje je Jiří Voves. 

Vzhledem k tomu, že projekt ocenění Classic Prague Awards byl slavnostně zahájen před několika měsíci, byli za rok 2016 odměněni umělci pouze v nominačních kategoriích: Talent roku, Propagace české hudby v zahraničí a Celoživotní přínos. Soutěžní kategorie (Sólistický výkon, Komorní výkon, Orchestrální výkon, Vokální výkon, Crossover projekt, Soudobá kompozice a Nahrávka roku) byly včetně svých partnerů představeny a spolu s nominačními kategoriemi budou mít své vítěze příští leden. Městská část Praha 1 je kromě hlavního partnerství také partnerem kategorie Crossover projekt.

Talentem roku se za rok 2016 stala vynikající mladá hornistka Kateřina Javůrková. Ocenění za propagaci české hudby v zahraničí bylo uděleno světoznámému dirigentovi a znalci české hudby (a Leoše Janáčka zejména) Siru Johnu Eliotovi Gardinerovi. „Jsem poctěn a cenu moc rád přijímám coby jeden ze skromných vyslanců české hudby,“ prohlásil vynikající umělec ve svém domě nedaleko Londýna, kde cenu z rukou ředitele soutěže Jiřího Bessera přijal.

„Bylo to náramné setkání,“ popsal výstižně Jiří Besser a prozradil, že dirigent při pohledu na trofej okamžitě poznal Janáčkovu partituru.

Cenu za celoživotní dílo si osobně převzala významná česká cembalistka, klavíristka a pedagožka Zuzana Růžičková. „Děkuji za cenu, kterou přijímám s pokorou a vděčností,“ uvedla dáma, která byla od svých čtrnácti let postupně vězněna ve třech koncentračních táborech a svůj první mezinárodní úspěch měla paradoxně také spojený s Německem, když v Mnichově vyhrála v padesátých letech mezinárodní cembalovou soutěž. V Německu získala i další významné ceny a ocenění. A nejen tam. Je nositelkou prezidentské Medaile za zásluhy o stát v oblasti kultury a francouzského ocenění Rytíř Řádu umění a literatury.

Více informací: www.classicpragueawards.cz  Odkaz na externí stránky

FOTO (C) Městská část Praha 1