10.03.2009 - úterý
Zelení den poté...
10.3.2009 Haló noviny str. 2 Z domova
PRAHA - Včera, den poté, co se Strana zelených zbavila členů, kterým se nelíbí metody řízení strany předsedou Martinem Bursíkem, bylo zjevné, že ne pan předseda, ale »odpadlíci« hrají v zelené politice prim. Zjevně rozhořčený Bursík se snažil ve včerejším vysílání Radiožurnálu posluchačům vysvětlit nevysvětlitelné. A svoji neschopnost stranu demokraticky řídit házel na kdekoho. Jak pravil, je si přesto jistý tím, že jeho strana získá několik míst v červnových volbách do Evropského parlamentu. Po tom, co zelený předseda v posledních měsících předvádí, se o tom dá úspěšně pochybovat, ale budiž mu přáno.
Včera se k problémům nejmenší parlamentní strany vyjádřil i premiér Mirek Topolánek (ODS). Poslankyně Věru Jakubkovou a Olgu Zubovou, které byly ze SZ vyloučeny a již dříve vystoupily s poslaneckého klubu strany, jsou podle Topolánka ve stejné situaci jako ostatní nezařazení členové sněmovny, je možné s nimi o konkrétních věcech jednat individuálně a vláda tak bude činit.
Zubová s Jakubkovou v neděli, poté co se jich Bursík zbavil, novinářům řekly, že se i po vyloučení pokládají za poslankyně vládní koalice. Po nedělní, řekněme »politické defenestraci« ze strany odchází desítky členů. I proto bývalá první místopředsedkyně strany Dana Kuchtová přesvědčuje své sympatizanty, aby potom, co byla spolu se třemi dalšími oponenty Bursíka v neděli ze SZ vyloučena, ve straně zůstali. Včera ČTK řekla, že frakce Demokratická výzva, jejíž vznik uvnitř SZ iniciovala, by se měla stát platformou pro straníky i nezávislé.
O svém vystoupení ze SZ informoval člen Zastupitelstva Prahy 1 Daniel Solis. »Tento krok považuji za svou mravní povinnost vůči svým voličům, kterým jsem se svou kandidaturou zavázal k plnění volebního programu Kvalita života,« uvedl v tiskovém prohlášení. Zelení se pod vedením Bursíka podle Solise odcizili svým ideálům a programovým principům. Vyjádřit protest proti »totalitářským metodám vedení« se už v minulých týdnech rozhodlo odchodem ze strany nebo přerušením členství 20 zelených z Českolipska. Nelíbí se jim politika, kterou strana od loňského podzimu vede a kvůli níž se zelení v regionu rozštěpili, vadí jim i nedělní vyloučení čtyř rebelů strany, řekl pro ČTK Miloslav Lomič, jeden za zakládajících členů Strany zelených na Českolipsku.
Město uvítá běžce
10.3.2009 Metro str. 4 Praha
Na pražském maratonu si budou moci zasportovat jednotlivci i týmy.
PRAHA Již popatnácté proběhnou ulicemi metropole maratonci. Protože jde letos o jubilejní, patnáctý ročník, pořadatelé Prague International Marathonu připravili vedle samotného závodu také několik zajímavých paralelních projektů. Přesto nebudou chybět disciplíny a tratě, na které jsou závodníci zvyklí z minulých ročníků.
„Již 28. března několik tisíc běžců proběhne metropolí při prvním závodu běžeckého seriálu, takzvaném půlmaratonu,“ řekla deníku Metro mluvčí pořadatelů Dagmar Langová. „Registrujeme již na čtyři tisíce účastníků. Startovní čísla každým dnem ubývají, proto doporučujeme rychlou on-line registraci,“ dodala Langová. Upozornila, že součástí Hervis 1/2Maratonu Praha bude opět Hervis Firemní 1/2Maraton, a to jak ve verzi štafetové, tak i týmové.
Ani letos se ovšem sportovní akce neobejde bez uzávěrek řady ulic. Počítat s nimi budou muset řidiči v Praze 1, 2, 5, 7 a 8. Omezení MHD bude včas zveřejněno v periodikách a na internetových stránkách dopravního podniku. Další informace o maratonu najdete na adrese www.pim.cz.
Poběžíte půlmaraton? Metro hledá běžce, který by se s námi podělil o to, jak se připravuje. Zájemci, mailujte na: romana. barborikova@metro.cz
„Startovní čísla každým dnem ubývají, zaregistrujte se včas.“ Mluvčí Prague International Marathon Dagmar Langová upozorňuje, že kapacita sportovní akce bude brzy vyčerpána.
O autorovi| Alena Hechtová, alena.hechtova@metro.cz
Regionální mutace| Metro - Praha
Cizinců živnostníků je víc
10.3.2009 Mladá fronta DNES str. 2 Praha
Příliv nových držitelů živnostenského oprávnění z řad cizinců zaznamenalo už několik městských částí
Praha - Živnostenské odbory některých městských částí zaznamenávají od začátku roku větší zájem cizinců o možnost otevřít si v hlavním městě živnost. Příliv nových živnostníků z řad cizinců vykazují například Praha 2, Praha 3, Praha 4 a Praha 9. Naopak úbytek žádostí zaznamenala Praha 10.
Neznamená to však, že by cizinci chtěli ve zvýšené míře podnikat v konkrétních částech hlavního města. Mohou se totiž evidovat kdekoliv. Umožnila to loňská novela živnostenského zákona, podle které může každý získat oprávnění k živnosti, kde chce, bez ohledu na to, kde bude živnost provozovat.
I to může být důvod, proč je někde tak velký zájem cizinců o živnostenské listy, zatímco jinde se jejich zájem nezměnil, nebo dokonce klesá.
Proč tak velký zájem cizinců? Získání živnostenského oprávnění je jeden ze způsobů, jak mohou v Česku nadále zůstat cizinci, kteří tady přišli o práci. Podniky, které se dostaly do ekonomických potíží, se zpravidla nejprve zbaví cizinců, teprve pak přichází na řadu propouštění dalších zaměstnanců. Cizincům, kteří tady nemají práci nebo nepodnikají, pak hrozí vyhoštění z republiky.
Ovšem nárůst zahraničních žadatelů o živnost v konkrétních městských částech může mít i velmi praktické vysvětlení.
„To, že mezi žadateli přibylo cizinců, si vysvětlujeme tím, že v našem obvodu sídlí cizinecká policie. Odtud jdou cizinci rovnou k nám,“ míní mluvčí Prahy 3 Jan Sotona.
Podobně se na to dívá i Praha 8. Tam je nových živnostníků zhruba stejně jako vloni, ale ubylo zájemců o status právnické osoby. „Zřejmě si vyřizují živnostenské záležitosti na dopravně přístupnějších úřadech v centru Prahy,“ soudí mluvčí úřadu osmé městské části Petr Bambas.
Z ankety MF DNES dále vyplývá, že ani nijak významně nepřibývá lidí, kteří by ukončili nebo dočasně pozastavili svou živnost. Přinejmenším v metropoli se tedy nenaplňují černé vize, jak ekonomická recese poznamená podnikání.
V Praze 1 zaniklo ke 4. březnu méně živností než ve stejném období vloni a předloni. Letos je Praha 1 chudší o 84 živnostenských oprávnění, vloni ve stejnou dobu to bylo 123. Naopak tady vydali ve stejném období 1 288 nových oprávnění k provozu živnosti.
Podobně je na tom i Praha 7. „Počet zrušených živností se příliš nemění,“ potvrdil její mluvčí Martin Vokuš. Zatímco letos bylo na sedmičce zrušeno 70 živností, vloni za stejné období to bylo kolem 60.
Ubylo však případů, kdy živnostníci dočasně přerušují svou podnikatelskou činnost. Vloni na sedmičce pozastavili na 400 živností, letos jen 260.
* Živnost. oprávnění
Co ovlivňuje jejich počet
Živnostník se může evidovat kdekoliv v republice (od 1. 7. 08) Snadná dosažitelnost živnostenského úřadu Blízkost cizinecké policie Některé volné živnosti se sloučily, takže celkově jich je méně
Zdroj: jednotlivé městské části
Regionální mutace| Mladá fronta DNES - Praha
Občané Prahy 1 radili starostovi
10.3.2009 Pražský deník str. 4 Z metropole
Malá Strana/ Poradní sbor občanů Prahy 1 se poprvé sešel na sklonku minulého týdne. Zasedá v něm 28 lidí bydlících v centru metropole, kteří budou každého čtvrt roku na schůzkách se starostou první městské části Petrem Hejmou hovořit o svých dobrých i špatných zkušenostech se životem v centru Prahy. Členy na podzim minulého roku vylosovali novináři.
„Každý z vás zastupuje jeden volební okrsek, což je zhruba tisíc lidí. Staňte se jejich mluvčími a sdělujte nám stížnosti i podněty v těch nejjasnějších detailech, čímž dostaneme zpětnou vazbu,“ vyzýval starosta k diskusi.
Každý člen poradního sboru měl na své vystoupení tři minuty, na které okamžitě reagoval starosta společně s tajemnicí úřadu Prahy 1 Radkou Fleischmannovou.
Minibus na zkoušku
„Vadí mi, že přestala jezdit tramvaj číslo 23. Když se chci dostat z centra domů, tak si dlouhou dobu nesednu a celou cestu stojím,“ postěžoval si Jiří Černý z Hradčan. „Změnu linek zkusíme iniciovat, ale bohužel o jejich vedení nerozhodujeme,“ reagoval starosta a vzápětí přinesl alespoň jinou pozitivní zprávu z dopravy. „V červnu spustíme zkušební provoz minibusu, jehož trasa povede od stanice metra Malostranská k Nemocnici pod Petřínem,“ řekl.
„V Palladiu mne občas obtěžuje nepříjemný zápach, který se zde drží od spuštění provozu a obtěžuje mne při nakupování,“ řekla Monika Krupařová.
„Problém s lapači nečistot, které lidé cítili, už je vyřešen, ale další zdroje zápachu se ještě šetří. Tlačíme na provozovatele, aby celou situaci co nejdříve vyřešil. Budeme vás informovat, jak se situace vyvíjí,“ slíbil Hejma.
Helena Trabererová není spokojena s odpadkovými koši. „Máme jich tu málo, takže na některých místech je velký nepořádek,“ řekla. Na území Prahy 1 mají lidé dispozici zhruba 900 odpadkových košů, ale vedení radnice si přeje zhruba dvojnásobek. Jeden koš však stojí přes 12 tisíc korun. „Jednáme s městem i s Technickou správou komunikací a hledáme kompromis. Když už se za drahé koše zaplatí tolik peněz, musejí být nejen efektivní, ale vzhledem k jejich umístění v historickém centru i estetické,“ dodal starosta první městské části.
Diskutující zajímal stav zeleně. Prý se dočkají jednotlivě umisťovaných stromů v památkové zóně. Na nové parky vzhledem k zástavbě není místo. Rekonstrukcí tak projdou ty stávající.
Nevhodné chování úředníků
Padly také připomínky k nevhodnému chování některých úředníků. „Zvýším na své podřízené ještě tlak a vše budeme, často i anonymně, prověřovat,“ slíbila tajemnice Radka Fleischmannová, podle níž proběhne ještě letos rekonstrukce úřadu, čímž dojde k zjednodušení pohybu návštěvníků po rozsáhlé budově ve Vodičkově ulici.
Záznam ze setkání Poradního sboru občanů se do několika dnů objeví na webových stránkách www.praha1.cz. Všichni členové sboru se na příštím setkání před prázdninami dozvědí, jak se podařilo jejich připomínky vyřešit.
Region| Střední Čechy



