Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
Volkswagen Maraton Praha nabídl krásný závod a úspěch štafety Prahy 1
3-5-2015

Deset tisíc běžců se postavilo na start nedělního 21. ročníku Volkswagen Maratonu Praha, jednoho z nejkrásnějších maratonů světa a nositele zlaté známky kvality IAAF. Mezi startujícími bylo sedm mužů s nejlepším časem pod 2 hod. a 8 min. Čtyři ženy byly (a jsou) schopné uběhnout 34 432 kroků (tedy 42, 195 km) za méně než 2 hod. a 24 min. Dodejme, že rekord Volkswagen Maratonu Praha je 2:05:39, což z něj činí nejrychlejší květnový maraton všech dob. A tento rekord i po této neděli stále platí.

„Rekord sice odolal, ale i tak jsme viděli krásný a velmi kvalitní závod za téměř ideálního počasí,“ řekl starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký, který maratonu přihlížel a byl spokojený jak s jeho sportovní, tak i organizační stránkou.

Náročnost organizace dokládá například celkový počet dopravních značek použitých v souvislosti s maratonem, kterých bylo 993. Oplocení pak tvořilo 5 418 metrů plotů. Závodníci zkonzumovali 99 202 litrů sponzorem dodané vody a 4 696 kilogramů banánů. Důležitou proprietou jsou spínací špendlíky, kterých bylo potřeba 53 400 kusů.

Celkovým vítězem Volkswagen Maratonu Praha se stal keňský vytrvalec Felix Kandie, a to i navzdory nachlazení. Trať absolvoval v čase 2:08:32. Nejlepší žena, Etiopanka Yebrgual Melese, doběhla do cíle v čase 2:23:49. České mistrovské tituly patří Vítu Pavlištovi a Šárce Macháčkové.

Vedle toho se běžely závod čtyřčlenných štafet, štafetový běh smíšených desetičlenných družstev s názvem Juniorský maraton – Běžíme pro Evropu, Univerzitní maraton – Běh o pohár rektora UK, ČSOB Pojišťovna Zdravotnický běh, Běh záchranných a bezpečnostních složek či dm rodinný minimaraton. Součástí programu byla i tradiční disciplína – Procházka se psy.

Skvělá reprezentace Prahy 1
Výborného výsledku dosáhla štafeta Městské části Praha 1 ve složení Jan Brabec, Tomáš Macháček, Fabio Polverini a Filip Kračman, která maratonskou trať absolvovala v čase 3:15:23 a v konkurenci 606 štafetových týmů vybojovala skvělé 42. místo.

Radní Prahy 1 a dálkový běžec v jedné osobě Tomáš Macháček byl s výsledkem i výkonem týmu nadmíru spokojen. „Řekl bych, že každý z nás zaběhl osobní rekord. Já tedy určitě,“ prohlásil běhající politik a dodal, že se mu po celou dobu běželo velmi dobře. „Sám jsem byl příjemně překvapený,“ uvedl a ujistil, že se už teď těší na další běžecké závody v centru Prahy.

A jaký je jeho recept na dobrý výsledek? Jak usilovně trénuje? „Letos jsem ještě netrénoval,“ přiznal s úsměvem. Hned ale dodal, že pravidelně dělá jiné sporty. Že by v tom tedy byla nějaká speciální metoda nebo snad přísná životospráva? „Už jedenáct dní nekouřím,“ prozradil Tomáš Macháček.
Tak to bude ono!

Volkswagen Maraton Praha byl zároveň finálovým kolem Juniorského maratonu. První doběhlo do cíle družstvo z Gymnázia Jilemnice (2:32:16), na druhém místě skončili studenti z jabloneckého Gymnázia Antona Randy (2:34:53) a třetí bylo v cíli Gymnázium Vincence Makovského z Nového Města na Moravě (2:35:47).

„Je dobře, že se i junioři zapojili do nedělního běhu, a protože jsem patriot, tak doufám, že příští rok se mezi nejlepší v této kategorii probojují i mladí sportovci z Prahy 1,“ okomentovala výsledek radní pro školství Prahy 1 Eva Špačková, která třem nejlepším juniorským týmům předala medaile a vítězům pak i pohár.

V důležité roli hudba
Volkswagen Maraton Praha si už nelze představit bez muziky. Ve startovním poli jsou často k vidění běhající hudebníci (tentokrát kapela Chinaski), start probíhá za doprovodu Smetanovy Vltavy a podél trati pak atlety povzbuzuje řada hudebníků i diskžokejů. Tentokrát běžci na trati míjeli 35 kapel, mezi nimi i legendu ze ZŠ Vodičkova, hudební skupinu, která zdobí akce Prahy 1 – Masakrózní hustec.

Vychutnat si její repertoár mohli vytrvalci 75 národností (78 % muži, 22 % ženy), z nichž nejstarším byl pardubický Jiří Přidal (81 let). Každý 21. účastník (celkem 366) měl křestní jméno Jan. Následovali Martinové a Tomášové. Mezi ženami byly nejvíce zastoupeny Jany (104), dále Petry a Lucie.