Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
Na Václavském náměstí odstartovala Rallye Praha Revival
26-4-2012

Veteránské skvosty v podobě Porsche 911, Renaultů Alpine, Fiatů, Alf Romeo a dalších krásných vozů zahájily v pátek navečer třídenní soutěž, během které postupně dojely do Starých Splavů, Pardubic a v neděli pak do pražského Radotína. Pořadatelem byl Ústřední automotoklub.

Rallye, jež volně navazuje na původní Rallye Praha, se zúčastnilo na 120 vozů, které závodily v 70. a 80. letech minulého století. Role startéra se v pátek úspěšně zhostil starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký. „Všude tady kolem nás je opravdová automobilová krása, která vznikala ještě v době, kdy si jednotlivé značky nebyly tak podobné jako dnes a kdy koneckonců byla auta i vzácnější než nyní.“

Už dlouho před startem zaplnili dolní část Václavského náměstí jak nablýskaní veteráni, tak i početní diváci, kteří stroje nadšeně obdivovali. „Jsou tu vozy věkem tak třicet až čtyřicet let staré a jsou to většinou závodní vozy, které navíc často řídí i autentičtí piloti, tedy posádky, které třeba vyhrály Monte Carlo,“ vysvětlil jeden z organizátorů Petr Kotek.

Pořadatelé po celou dobu dbali na dodržování předepsané rychlosti, k čemuž využívali i tajné radarové kontroly. To pravé závodění na piloty čekalo na uzavřených tratích – na autodromu v Sosnové, na Czech Ringu v Hradci Králové či na plochodrážním stadionu ve Svítkově.
Posádky během tři dnů absolvovaly 533 kilometrů. Byli mezi nimi bývalí vynikající soutěžáci Blahna, Hlávka, bratři Bolšichové z Ruska, Rakušan Pointinger nebo bývalý šéf továrního týmu Renault Landon. Nechyběly ale ani soutěžní hvězdy nedávné doby – Zapadlo, Halada, Vodseďálek, Hák a Trajbold.