Doprava a parkování Školství Kultura Sport, občanská spol. a mezinár. vztahy Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání

Praha 1

Vážení sousedé,

dovoluji si vás co nejsrdečněji pozvat na 6. Malostranský candrbál,
který se uskuteční 8. listopadu v Malostranské besedě. Zajistěte si vstupenky co nejdříve, program bude stát opravdu za to!

Podrobnosti najdete >> ZDE <<

Oldřich Lomecký
starosta Prahy 1
Jak lidé hlasovali o Werichově vile
30-10-2014

Jak lidé hlasovali o Werichově vile

Téměř deset tisíc lidí využilo možnosti hlasovat o budoucím využití Werichovy vily. Anketa na toto téma se konala od 18. září do 18. října a měla dvě části, jedna byla určena pro obyvatele Prahy 1 a druhá část byla otevřena všem ostatním. V obou částech se výsledky v pořadí shodovaly.
Prof. Hans Kelsen – významný rodák z Prahy 1
29-10-2014

Prof. Hans Kelsen – významný rodák z Prahy 1

Demokracie je forma státu, která se nejméně brání svým protivníkům. Autorem tohoto výroku z roku 1934 byl profesor Hans Kelsen, jeden z nejvýznamnějších právních vědců dvacátého století a spoluautor rakouské spolkové ústavy z roku 1920. Hans Kelsen byl rodákem z Prahy 1 a první část svého dětství strávil v domě, který stál na místě dnešního obchodního domu My Národní/Tesco. Na roh Národní třídy a Spálené ulice se vrátila pamětní deska na jeho počest.
Před 96 lety vznikla Československá republika
28-10-2014

Před 96 lety vznikla Československá republika

Řadou slavnostních akcí bylo po celé zemi připomenuto založení samostatného státu, který měl ambici vytvořit společný domov Čechů, Slováků, Němců, Židů, Maďarů a dalších národů a národností. Tato snaha vzala definitivně zasvé s nástupem Adolfa Hitlera k moci. Vznik Československa byl vyvrcholením poměrně osamoceného úsilí Tomáše Garrigua Masaryka, který se pak stal první československým prezidentem.
„Ty bolševický svině všechno zakážou…“
24-10-2014

„Ty bolševický svině všechno zakážou…“

Je obdivovatelem západní kultury, hlavně jazzu a žen. Naše lidově demokratické zřízení označuje za vládu lůzy a manželku soudruha Chruščova za obyčejnou krmičku prasat. Prohlásil: „Ty bolševický svině a komunistický kurvy všechno zakážou.“ To vše měl podle vojenských práskačů provést Pavel Vošický, jehož obrazy nedávno představila výstava v Galerii 1. V pátek se v ní promítal film o tomto umělci.
Na happyend zapomeňte
21-10-2014

Na happyend zapomeňte

Poslední hodiny lidstva – takto „osudově“ se jmenuje nová výstava Galerie 1, kterou tvoří díla tří umělců generace narozené na přelomu šedesátých a sedmdesátých let: Jaroslava Valečky, Jána Macka a Markéty Korečkové. Kurátorkou výstavy je Terezie Zemánková.
Výstava na radnici poučuje i baví
20-10-2014

Výstava na radnici poučuje i baví

Sdružení pro komplexní péči při dětské mozkové obrně (SDMO) pořádá za podpory Městské části Praha 1 výstavu fotografií a obrázků klientů svého Střediska ucelené rehabilitace při DMO. Zhlédnout ji můžete v infocentru radnice ve Vodičkově 18, a to až do 10. listopadu.
Vše nejlepší k narozeninám!
13-10-2014

Vše nejlepší k narozeninám!

Řady našich sousedů, kteří se mohou pochlubit stovkou na narozeninovém dortu, se opět rozrostly. Novou posilou se stala paní Božena Rumlerová, která své jubileum oslavila v DPS Týnská – spolu se synem Miroslavem, starostou Oldřichem Lomeckým, ředitelkou Střediska sociálních služeb Praha 1 Helenou Čelišovou a dalšími lidmi, kteří se o ni starají a pro které má jen slova chvály.
TOP 09 potvrdila své prvenství z roku 2010
12-10-2014

TOP 09 potvrdila své prvenství z roku 2010

Volby do Zastupitelstva Městské části Praha 1 skončily s následujícím výsledkem: TOP 09 – 22,75 %, My, co tady žijeme – 14,87 %, ANO 2011 – 13,04 %, ODS – 12 %, ČSSD – 10,54 %, ZELENÁ PRO JEDNIČKU – 7,66 % a Sdružení LES, Piráti, NK – 6,39 %.
Františkánskou zahradu zdobí nová brána
9-10-2014

Františkánskou zahradu zdobí nová brána

Anežka Česká dohlíží od nynějška na návštěvníky Františkánské zahrady, kteří do ní přicházejí z Polikliniky Palackého; konkrétně pak z kovové reliéfní brány, kterou na její počest vytvořil Petr Císařovský, který je autorem i brány svatého Františka, jež vede do zahrady z pasáže Alfa.
Česká obec sokolská si připomněla odkaz statečných sokolů
8-10-2014

Česká obec sokolská si připomněla odkaz statečných sokolů

Slavnostním shromážděním a položením květin k památníku v atriu Tyršova domu uctili členové České obce sokolské (ČOS) a jejich významní hosté památku sokolských obětí nacistické okupace. Stalo se tak při příležitosti Památného dne sokolstva, který připadá na 8. říjen. V tento den roku 1941 bylo pozatýkáno velké množství sokolů a jejich organizace byla zakázána.
Praha 1 se rozrostla o nové děti
7-10-2014

Praha 1 se rozrostla o nové děti

Lukáš, Matyáš, Julie, Lilien, Oliver, Filip, Evelína, Ema, Jáchym, František, Jessica a Emma – taková jsou křestní jména nových občánků naší městské části, které na Staroměstské radnici slavnostně přivítal starosta Oldřich Lomecký.
Nová autobusová linka projíždí Prahou 1
6-10-2014

Nová autobusová linka projíždí Prahou 1

Od pondělí 6. října je možné každý den, mezi šestou a dvacátou hodinou, využívat novou autobusovou linku 294, zajišťující spojení mezi Nemocnicí pod Petřínem a Florencí. Dosavadní linka 292, spojující Nemocnici pod Petřínem a Malostranské náměstí, byla zrušena.
Legendární pořad oslavil čtvrtstoletí v éteru
2-10-2014

Legendární pořad oslavil čtvrtstoletí v éteru

Noční proud už má pětadvacet let! Komunismus už pomalu, ale jistě dožíval, ale rozhlasový pořad typu Noční proud, který začala 2. října 1989 vysílat stanice Hvězda, stále patřil k ojedinělým výjimkám. Uchytil se, vydržel a ve čtvrtek večer oslavil úctyhodné narozeniny – ve velkém stylu, udílením Legend Nočního proudu – prestižních hudebních cen, které byly letos rozdávány už posedmé.
Rekonstrukce Paláce Thurn-Taxisů finišuje. Děti a studenti se už mohou těšit!
5-10-2014

Rekonstrukce Paláce Thurn-Taxisů finišuje. Děti a studenti se už mohou těšit!

Do své závěrečné fáze vstoupila náročná rekonstrukce Paláce Thurn-Taxisů v Letenské ulici. Po jejím skončení bude objekt využíván studenty Anglo-americké univerzity a mateřskou školou. Částečně bude přístupný i veřejnosti. Náklady na rekonstrukci dosáhnou výše 173 milionů korun. Investorem je Městská část Praha 1, třicetimilionovou dotaci poskytlo Hlavní město Praha a více než milion korun pak Ministerstvo kultury.
SVJ dostala průvodce dopady nového občanského zákoníku
29-9-2014

SVJ dostala průvodce dopady nového občanského zákoníku

Společenství vlastníků jednotek na území Prahy 1 získala významného pomocníka. Je jím publikace „Dopady nového občanského zákoníku na postavení a činnost SVJ“, jejímž autorem je JUDr. Adam Zítek, PhD. a kterou vydal za podpory Městské části Praha 1 informační a poradenský spolek DOMUS OPTIMA.
více aktualit  >