Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
Fakta o Městské policii Praha 1 - kliknutím otevřete stránku v původní velikosti jako soubor ve formátu Adobe PDF

Aktuality

Praha 1 bojuje s nočním hlukem v ulicích
2-6-2017

Praha 1 bojuje s nočním hlukem v ulicích

Od 31. května platí v České republice takzvaný protikuřácký zákon, který zakazuje kouření mimo jiné ve volně přístupných vnitřních prostorech, jako jsou restaurace, bary, kina či divadla. Městská část Praha 1 se už několik let potýká s nočním hlukem v okolí barů a restaurací a radnici bylo už před platností uvedeného zákona jasné, že zákaz kouření povede k velkému nárůstu počtu lidí, kteří budou postávat na ulicích před jednotlivými podniky a rušit noční klid. Vzhledem k dlouhodobému nedostatku strážníků a policistů proto zřídila Antikonfliktní tým.
Praha 1 posílila bezpečnostní prevenci u dětí
1-6-2017

Praha 1 posílila bezpečnostní prevenci u dětí

Většině úrazů dětí se dá předejít správnou výchovou, rozpoznáním rizikové situace a cílenou osvětou. Od roku 2012 se o to snaží spolek Prevence dětem, složený z profesionálních záchranářů, kteří se s dětskými úrazy při své práci setkávají velmi často. Díky Městské části Praha 1 nyní spolek získal nové prostory, které mu umožní rozšířit prevenci i počet těch, kteří se jí zúčastní.
Sport je víc než jen sport
22-4-2017

Sport je víc než jen sport

Bojují a vyhrávají, ale také inspirují a motivují. A o své příběhy se v sobotu přišli podělit. Věra Závorková, plavkyně, jeden z nejlepších světových lukostřelců David Drahonínský, olympijský plavec Jan Povýšil a další osobnosti, které kromě vůle, píle a odhodlání spojuje ještě jedno – vážný zdravotní handicap.
Konec nepříjemných ohňostrojů v centru Prahy
27-2-2017

Konec nepříjemných ohňostrojů v centru Prahy

Praha 1 prosadila na hlavním městě vyhlášku, která zakazuje odpalování ohňostrojů v centru města mimo většinu státních svátků.
Jak bude hlavní město Praha řešit porušování pořádku a nočního klidu? ptá se Praha 1
17-1-2017

Jak bude hlavní město Praha řešit porušování pořádku a nočního klidu? ptá se Praha 1

Jakým způsobem Hlavní město Praha zajistí dodržování pořádku a nočního klidu v centru Prahy v letech 2017–2018? ptá se zastupitelstvo Prahy 1 ve svém dnešním usnesení. Vedení hl. m. Prahy totiž je zjevně proti regulaci noční otevírací doby barů, restaurací a dalších pohostinských zařízení. Zároveň však ani nezajišťuje dostatečný počet strážníků Městské policie.
Praha 1 bude klidnější díky zákazu ohňostrojů
13-12-2016

Praha 1 bude klidnější díky zákazu ohňostrojů

Rada hlavního města Prahy dnes schválila návrh obecně závazné vyhlášky o používání pyrotechnických výrobků, která zakazuje provádění ohňostrojů v městské památkové rezervaci, včetně řeky Vltavy. Tento zákaz prosadila Městská část Praha 1. Účinnost vyhlášky se předpokládá od 1. dubna 2017.
Pravda o (ne)realizaci zákazu segwayů
7-9-2016

Pravda o (ne)realizaci zákazu segwayů

Po dlouholetém úsilí se představitelům Prahy 1 letos podařilo dosáhnout velkého úspěchu – zákazu provozu osobních přepravníků, známých jako segwaye, které v centru hlavního města dlouhodobě ohrožují bezpečnost a zdraví chodců. Přestože byla na nátlak MČ Praha 1 přijata potřebná novela zákona a vedení hlavního města schválilo zákaz provozu segwayů na chodnících a stezkách, segwaye v Praze nadále hojně jezdí. Chybí totiž dopravní značení, jehož rozmístění je plně v kompetenci úředníků Magistrátu hl. m. Prahy.
Praha zakázala provoz nebezpečných vozítek Segway v širokém centru města
19-7-2016

Praha zakázala provoz nebezpečných vozítek Segway v širokém centru města

Rada hlavního města Prahy dnes ráno schválila nařízení, které zakazuje jízdu na vozítkách Segway na území Pražské památkové rezervace i v některých oblastech mimo ni. Zákaz bude platit v celé Praze 1, v části Vinohrad, Žižkova, Prahy 4 a Smíchova, v Libni, v celých Holešovicích a na Letné. V Praze 6 na žádost tamější radnice tato regulace segwayů platit nebude. Zákaz bude účinný po nabytí účinnosti nařízení, tedy za 15 dnů. Vymahatelný bude po osazení příslušných dopravních značek, což by mělo být provedeno velmi rychle do konce srpna.
Špinavé pražské bubliny
22-6-2016

Špinavé pražské bubliny

Pouliční produkce s využitím vyfukovaných bublin v pražských ulicích baví kolemjdoucí. Jenže neuklizené saponáty znečišťují veřejná prostranství a zejména malým dětem způsobují podráždění očí. Znečišťování však lze postihovat podle zákona o přestupcích.
Provoz na Vltavě v Praze bude bezpečnější a příjemnější pro všechny
21-6-2016

Provoz na Vltavě v Praze bude bezpečnější a příjemnější pro všechny

Díky iniciativě městské části Praha 1, a zejména jejího radního pro oblast bezpečnosti JUDr. Ivana Solila, již obyvatele i návštěvníky Prahy nebude obtěžovat hluk z ohňostrojů odpalovaných z řeky Vltavy ani přetížená lodní doprava v okolí Karlova mostu. Zastupitelstvo městské části Praha 1 schválilo memorandum, které je prvním krokem k řešení tohoto problému.
Společně proti bariérám
9-5-2016

Společně proti bariérám

Radní pro bezpečnost a prevenci kriminality Prahy 1 Ivan Solil a předsedkyně Výboru pro sociální a bytovou politiku, bezdomovectví a protidrogovou problematiku Šárka Táborská se zúčastnili besedy pořádané Sjednocenou organizací nevidomých a slabozrakých ČR (SONS), která si do své klubovny v Krakovské ulici pozvala kromě nich také policejní odborníky z oddělení tisku a prevence. Tématem setkání byly mimo jiné bariéry v centru města.
Senior akademie posílí bezpečnost seniorů i handicapovaných
17-3-2016

Senior akademie posílí bezpečnost seniorů i handicapovaných

Ve čtvrtek 17. března byl slavnostně zahájen další ročník Senior akademie – bezplatného kurzu dvouhodinových vzdělávacích přednášek z oblasti prevence kriminality, určený pro všechny seniory i zdravotně a tělesně handicapované občany s trvalým pobytem v Praze 1. Ty čeká celkem jedenáct přednášek a zúčastnit se mohou rovněž bezplatných a hlavně velmi zajímavých exkurzí.
Vítězství nad buskingem má již první děkovné ohlasy
12-2-2016

Vítězství nad buskingem má již první děkovné ohlasy

Řešení problematiky buskingu byla dlouhá a nelehká cesta. Byl to boj za Vaše práva na klidný a spokojený život na městské části Prahy 1 a já osobně jsem velmi rád, že to byl boj vítězný. Děkuji Vám tímto za Vaše děkovné dopisy za sebe i všechny ostatní, kteří se na našem společném vítězství podíleli. Věřte, že za práva občanů, ale i podnikatelů Prahy 1, budeme bojovat i nadále.
Praha se zastala občanů. Pouliční umění dostalo nová pravidla!
28-1-2016

Praha se zastala občanů. Pouliční umění dostalo nová pravidla!

Zastupitelé hlavního města Prahy odsouhlasili na svém včerejším jednání po téměř tříhodinové diskuzi nové znění Obecně závazné vyhlášky č. 5/2013 o provozování pouliční umělecké veřejné produkce na veřejně přístupných místech, tzv. busking. Obsah vyhlášky, která by měla vyjít v platnost od 1. března je kompromisem mezi různými názory a právními možnostmi. Základní mantinel dalo celé věci Ministerstvo dopravy, které od roku 2013 nepovažuje busking za zvláštní užívání komunikace vyžadující zábor.
Prahu 1 budou během silvestrovských oslavy hlídat stovky policistů
17-12-2015

Prahu 1 budou během silvestrovských oslavy hlídat stovky policistů

Stovky policistů a strážníků Městské police, soukromé ochranky, Pyropsi a Golem. I tak mohou vypadat plány na silvestrovskou noc v Praze 1. Ty jednak v mnohém čerpají ze zkušeností z předchozích let, ale také reagují na aktuální vývoj bezpečnostní situace ve světe. V místě oslav budou proto operovat pyrotechnické týmy se psi vycvičenými na hledání výbušnin. Police si od preventivního nasazení slibuje vyšší akceschopnost v případě podezřelých předmětů. Přesné počty nejsou z taktických důvodů blíže specifikovány. Bude se však jednat o stovky policistů a strážníků a jejich počet bude vyšší než v roce 2014.
Poslanecká sněmovna vyslyšela Prahu 1. Segway může být obcemi konečně regulován.
9-12-2015

Poslanecká sněmovna vyslyšela Prahu 1. Segway může být obcemi konečně regulován.

Zajistit bezpečnost na chodnících Prahy 1 tak, aby chodci nemuseli uskakovat před jezdci na osobních přepravnících typu Segway. Prostý a jediný motiv radnice městské části Praha 1. Nikoli však jednoduchý. K účinné regulaci provozu osobních přepravníků byla totiž nezbytná změna v zákoně č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích. O tu se městská část Praha 1 ve spolupráci s hlavním městem Prahou snažila od roku 2013. Přijetí novely zákona na půdě poslanecké sněmovny přijala Praha 1 s obrovskou úlevou.
Bilance za rok 2015 z pohledu veřejného pořádku
4-12-2015

Bilance za rok 2015 z pohledu veřejného pořádku

Oblast bezpečnosti a především veřejného pořádku přechází po letní eskalaci do své „klidnější“ části. V něčem byla letošní jarní a letní sezóna horší, v něčem lepší. Především ty zhoršující se problematiky, byly diskutovány a zmiňovány během setkání s občany Starého Města. To se uskutečnilo 25. listopadu v klubu seniorů Haštalka a naznačilo, že osobní setkání zástupců městské části Praha 1 se svými občany musí pokračovat konzistentně.
Ivan Solil o stávajícím řešení buskingu
9-11-2015

Ivan Solil o stávajícím řešení buskingu

Od neblaze proslulé vyhlášky Hlavního města Prahy, která otevřela stavidla k uvolnění buskingu, uplynuly více jak tři roky. Nyní máme možnost sledovat zejména na území Prahy 1, co za problémy toto vydání obecně závazné vyhlášky o regulaci, či lépe neregulaci buskingu způsobilo, tvrdí Ivan Solil, radní pro oblast bezpečnosti a prevence kriminality, veřejný pořádek a kontrolu (ČSSD).
Události ČT - Pouliční produkce v Praze
21-10-2015

Události ČT - Pouliční produkce v Praze

Praha pracuje na výrazném zpřísnění své vyhlášky o pouličním umění. Přibývají další ulice s úplným zákazem hudební produkce a z historického centra má zmizet zvuk některých konkrétních nástrojů.
JUDr. Ivan Solil: Definice jednotlivých problémů rozděluje Prahu 1 na několik oblastí
20-10-2015

JUDr. Ivan Solil: Definice jednotlivých problémů rozděluje Prahu 1 na několik oblastí

Na začátku minulého volebního období byla na základě praktických zkušeností Praha 1 rozdělena na jednotlivé lokality s poměrně přesnými definicemi zdejších problémů z hlediska dodržování nočního klidu a veřejného pořádku. Existovala také domluva mezi městskou částí Praha 1 a státní i městskou policií v tom smyslu, že určité lokality budou v určitou hodinu cílem častých a pravidelných pěších kontrol obou těchto složek. Cílem bylo mimo jiné snížení negativních dopadů nočního života na Vás, občany Prahy 1, preventivní kontrola ulic před nápadem grafity atd.
Mnichovská pravidla pro busking mohou fungovat i v Praze
25-6-2015

Mnichovská pravidla pro busking mohou fungovat i v Praze

Exaktní pravidla pro busking, jaká má Mnichov, mohou být vzorem také pro Prahu. Obě města mají podobnou historickou tradici, tudíž by stačilo‎ převzít mnichovský model namísto novelizace stávající pražské vyhlášky, která je od počátku postavena na špatných základech. Tato pravidla byla předána pražské primátorce Adrianě Krnáčové. Text vyhlášky o pravidlech buskingu v městě Mnichov ke stažení >>> zde <<<.‎
Zastupitelé Prahy 1 navrhují zpřísnění vyhlášek pro veřejnou produkci
26-5-2015

Zastupitelé Prahy 1 navrhují zpřísnění vyhlášek pro veřejnou produkci

Praha 1 navrhuje zpřísnění pravidel pro tzv. busking. Zastupitelstvo Městské části Praha 1 proto na svém úterním jednání jednomyslně schválilo připomínky k novele obecně závazné vyhlášky č. 5/2013 „o omezujících opatřeních k zabezpečení místních záležitostí veřejného pořádku v souvislosti s provozováním pouliční umělecké veřejné produkce na veřejně přístupných místech“, jejíž text zaslal Magistrát hl. m. Prahy do připomínkového řízení.
Praha 1 podpořila vznik speciální výslechové místnosti
13-2-2015

Praha 1 podpořila vznik speciální výslechové místnosti

Minimalizovat traumata zvlášť zranitelných obětí trestné činnosti, jakými jsou děti, ženy, či handicapované osoby, kdy jsou nuceny traumatizující zážitek vyprávět v nepříjemném prostředí výslechové místnosti před mnoha lidmi a zkvalitnění výslechové praxe. To jsou hlavní cíle projektu zřízení speciální výslechové místnosti. Rada městské části Praha 1 na základě předkladu radního pro oblast bezpečnosti prevence kriminality Ivana Solila (ČSSD), podpořila nejen schválení podání žádosti o dotaci na zbudování speciální výslechové místnosti, ale rovněž vyčlenila částku 27.000 Kč pro splnění podmínky desetiprocentní finanční účasti žadatele o dotaci.
Řešení hluku v nočních hodinách dostává reálné obrysy. Praha 1 není jedinou radnicí usilující o zavedení vyhlášky omezující provozní dobu problémových podniků.
12-2-2014

Řešení hluku v nočních hodinách dostává reálné obrysy. Praha 1 není jedinou radnicí usilující o zavedení vyhlášky omezující provozní dobu problémových podniků.

Městská části Praha 1 i nadále pokračuje ve svém úsilí snížit nadměrnou hlukovou zátěž v rezidenčních oblastech Prahy 1. Úroveň a četnost zdejšího hluku je totiž na hony vzdálena od běžného ruchu, který ke každému velkoměstu patří. Zavedení hlídacích služeb před podniky, vyšší informovanost návštěvníků centra nebo organizace před vstupy do podniků pomocí lanových koridorů. První jednání radnice Prahy 1 s provozovateli music klubů a barů přineslo konkrétní výstupy.