STAROČESKÉ MÁJE – ve středu 15. května na Petrském nám., ve čtvrtek 16. května na Kampě
14-5-2013

vás zve v rámci
Sousedských setkání na

STAROČESKÉ MÁJE

STŘEDA 15. KVĚTNA 2013
od 15.00 na Petrské náměstí

ČTVRTEK 16. KVĚTNA 2013
od 15.00 na náměstíčku na Kampě

zatančí
FOLKLÓRNÍ SOUBOR JARO

zahraje
CIMBÁLOVÁ KAPELA MICHALA HORSÁKA

překvapení si pro nás připravila
TANEČNÍ SKUPINA MEDUNKY
(seniorky MČ Praha 1)

Staročeské máje mají dlouholetou tradici. Je to jeden z nejhezčích zvyků, spojených s jarem. Na mnoha místech se staví v průběhu měsíce května májka (vysoký smrk, kterému se oloupe kůra a na vršek stromu se nejčastěji připevní malá břízka a pod ni velký opentlený věnec). Druhý den se pod májkou tančí Česká beseda.

Česká beseda je tradiční český tanec pro čtyři páry
Generace šedesátých let devatenáctého století se dočkala nového českého národního tance. Stal se jím kontratanec ve formě čtverylky „ČESKÝ SALÓNNÍ TANEC BESEDA“.

U jeho zrodu stál básník Jan Neruda, český taneční mistr Karel Link a hudební pedagog a skladatel - spolumajitel hudební školy s Bedřichem Smetanou - Ferdinand Heller.
Poprvé byla tančena 11. listopadu 1863 v Konviktě při společenském večeru tzv. Barákových besed. Zde tančili v ukázce i Smetana a Neruda. O dva měsíce později tančilo Českou besedu na Žofíně již 140 párů na plese Národní besedy. Česká beseda má čtyři díly, každý z nich dvě části. První část v 3/4 taktu, druhá ve 2/4.

STAROČESKÉ MÁJE - STŘEDA 15. KVĚTNA, ČTVRTEK 16. KVĚTNA 2013